Okrutna prawda o recyklingu. Część druga - papier

Segregacja papieru odpady papierowe makulatura

Znaczenie papieru

Nie bójcie się go używać nawet w wielkich ilościach, bo naprawdę bardzo niewielkim stopniu wpływa on na degradację środowiska na Ziemi. Wręcz przeciwnie jest materiałem przyszłości. Dzięki niemu możliwa jest rezygnacja z wielu całkowicie nieekologicznych materiałów plastikowych oraz folii. Ludzkość ma szansę na wykonanie znaczącego skoku technologicznego. Tak, naprawdę w to wierzymy. Papier może być kluczem do uzdrowienia sytuacji w jakiej znalazło się środowisko. Na to czym oddychamy i co zjadamy. Na komfort życia naszych dzieci.

Papierowy mit. Czy lasy są zagrożone?

Na pewno nie raz słyszeliście slogan o tym, że zużywając papier niszczysz lasy. Ten mit można śmiało wrzucić między bajki. Lasy, szczególnie tropikalne, ale i te rosnące w klimacie umiarkowanym rosną szybko. Przyrost masy drzewnej jest wystarczający do tego by same się regenerowały. Rozsądna gospodarka leśna nie stwarza zagrożenia i nie dewastuje lasów. Naprawdę śmieszą kampanie dużych firm skłaniające do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz elektronicznych w imię rzekomej ochrony środowiska naturalnego. Nie łudźmy się - chodzi o zyskanie oszczędności przez te firmy a nie o ochronę środowiska. Do produkcji papieru rzadko wykorzystuje się wysokogatunkowej jakości drewno. Często do produkcji tarcicy z której powstaje papier pozyskuje się odpady tartaczne oraz drzewa pochodzące z wycinki sanitarnej i tzw. wiatrołomy, czyli drzewa złamane po przejściu gwałtownych burz lub trąb powietrznych - takie które nie nadają się jako elementy konstrukcyjne i budowlane. Znacznie większym zagrożeniem dla lasów jest z pozyskiwanie drewna budowlanego i opałowego oraz jego wycinka pod nowe tereny upraw rolniczych.

Worek na odpady papierowe

Dlaczego papier może uratować środowisko. Recykling

Papier jest idealnym materiałem zdolnym do recyklingowania. Proces ten jest bardzo łatwy i stosunkowo tani. Możliwy do zastosowania nawet tam gdzie gospodarka i ekonomia stoją na bardzo niskim poziomie, jak kiedyś w PRL. Warto więc wykorzystać tę możliwość i dać drugie życie wyrobom z papieru w imię rozsądnego gospodarowania i lepszej przyszłości naszej Ziemi. Jeśli tylko masz możliwość to segreguj odpady nie zapominając o papierze. Nie pal nim w piecu, nie wyrzucaj go do kubła razem z innymi śmieciami, bo to tak jakbyś go spalił. Daj mu drugie życie. Niech znów stanie się opakowaniem dla Twojego ulubionego produktu, okładką książki, kartonem w którym otrzymasz kolejną paczkę, lub po prostu zwykłym ekologicznym wypełniaczem wolnej przestrzeni (zamiast np. folii bąbelkowej). 

Papier czy folia?

Bez folii w dzisiejszych czasach się nie obędziemy. To fakt. Opakowania z folii plastikowych mają bardzo wiele zalet, szczególnie w branży spożywczej. Jednak niezaprzeczalną prawdą jest także to, że nadużywamy folii w wielu sytuacjach które tego nie wymagają. Papier, w różnych jego formach, może w bardzo łatwy sposób zastąpić folię. Papier może być gruby, może być cienki, może być sztywny, może być elastyczny. Papier potrafi wspaniale chronić przed wilgocią. Można go łączyć z plastikiem metodą laminacji (pokrywanie papieru cieniusieńką warstwą folii), dzięki czemu uzyskuje on właściwości typowego opakowania foliowego. Proszę Cię - szczególnie gdy masz wpływ na sposób produkcji w Twojej firmie lub to jak wykorzystywane są surowce w Twoim otoczeniu - i jeśli możesz użyć papieru zamiast folii to zrób to koniecznie. Pamiętaj - im więcej papieru używasz tym mniej folii zostanie wyprodukowanej a następnie spalonej w przyszłości.

Artykuł autorski. 01.2020

Czytaj także:
Okrutna prawda o recyklingu. Część pierwsza - plastik