Okrutna prawda o recyklingu. Część druga - papier
Znaczenie papieru
Nie bójcie się go używać nawet w wielkich ilościach, bo naprawdę bardzo niewielkim stopniu wpływa on na degradację środowiska na Ziemi. Wręcz przeciwnie jest materiałem przyszłości. Dzięki niemu możliwa jest rezygnacja z wielu całkowicie nieekologicznych materiałów plastikowych oraz folii. Ludzkość ma szansę na wykonanie znaczącego skoku technologicznego. Tak, naprawdę w to wierzymy. Papier może być kluczem do uzdrowienia sytuacji w jakiej znalazło się środowisko. Na to czym oddychamy i co zjadamy. Na komfort życia naszych dzieci.
Papierowy mit. Czy lasy są zagrożone?
Na pewno nie raz słyszeliście slogan o tym, że zużywając papier niszczysz lasy. Ten mit można śmiało wrzucić między bajki. Lasy, szczególnie tropikalne, ale i te rosnące w klimacie umiarkowanym rosną szybko. Przyrost masy drzewnej jest wystarczający do tego by same się regenerowały. Rozsądna gospodarka leśna nie stwarza zagrożenia i nie dewastuje lasów. Naprawdę śmieszą kampanie dużych firm skłaniające do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz elektronicznych w imię rzekomej ochrony środowiska naturalnego. Nie łudźmy się - chodzi o zyskanie oszczędności przez te firmy a nie o ochronę środowiska. Do produkcji papieru rzadko wykorzystuje się wysokogatunkowej jakości drewno. Często do produkcji tarcicy z której powstaje papier pozyskuje się odpady tartaczne oraz drzewa pochodzące z wycinki sanitarnej i tzw. wiatrołomy, czyli drzewa złamane po przejściu gwałtownych burz lub trąb powietrznych - takie które nie nadają się jako elementy konstrukcyjne i budowlane. Znacznie większym zagrożeniem dla lasów jest z pozyskiwanie drewna budowlanego i opałowego oraz jego wycinka pod nowe tereny upraw rolniczych.
Dlaczego papier może uratować środowisko. Recykling
Papier jest idealnym materiałem zdolnym do recyklingowania. Proces ten jest bardzo łatwy i stosunkowo tani. Możliwy do zastosowania nawet tam gdzie gospodarka i ekonomia stoją na bardzo niskim poziomie, jak kiedyś w PRL. Warto więc wykorzystać tę możliwość i dać drugie życie wyrobom z papieru w imię rozsądnego gospodarowania i lepszej przyszłości naszej Ziemi. Jeśli tylko masz możliwość to segreguj odpady nie zapominając o papierze. Nie pal nim w piecu, nie wyrzucaj go do kubła razem z innymi śmieciami, bo to tak jakbyś go spalił. Daj mu drugie życie. Niech znów stanie się opakowaniem dla Twojego ulubionego produktu, okładką książki, kartonem w którym otrzymasz kolejną paczkę, lub po prostu zwykłym ekologicznym wypełniaczem wolnej przestrzeni (zamiast np. folii bąbelkowej).
Papier czy folia?
Bez folii w dzisiejszych czasach się nie obędziemy. To fakt. Opakowania z folii plastikowych mają bardzo wiele zalet, szczególnie w branży spożywczej. Jednak niezaprzeczalną prawdą jest także to, że nadużywamy folii w wielu sytuacjach które tego nie wymagają. Papier, w różnych jego formach, może w bardzo łatwy sposób zastąpić folię. Papier może być gruby, może być cienki, może być sztywny, może być elastyczny. Papier potrafi wspaniale chronić przed wilgocią. Można go łączyć z plastikiem metodą laminacji (pokrywanie papieru cieniusieńką warstwą folii), dzięki czemu uzyskuje on właściwości typowego opakowania foliowego. Proszę Cię - szczególnie gdy masz wpływ na sposób produkcji w Twojej firmie lub to jak wykorzystywane są surowce w Twoim otoczeniu - i jeśli możesz użyć papieru zamiast folii to zrób to koniecznie. Pamiętaj - im więcej papieru używasz tym mniej folii zostanie wyprodukowanej a następnie spalonej w przyszłości.
Artykuł autorski. 01.2020
Czytaj także:
Okrutna prawda o recyklingu. Część pierwsza - plastik